« Rujan 2020 »

Digitalna pristupačnost mrežnih stranica škole

IZJAVA O PRISTUPAČNOSTI MREŽNIH STRANICA OŠ IVAN GORAN KOVAČIĆ

Kao tijelo javnog sektora Osnovna škola Ivan Goran Kovačić obvezna je osigurati pristupačnost svojih mrežnih lokacija u skladu s člankom 3. stavak 1. alineja c  Zakona o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 17/19.; dalje u tekstu: Zakon) kojim se u nacionalno zakonodavstvo preuzima Direktiva (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora.

Ova Izjava o pristupačnosti odnosi se na mrežne stranice Osnovne škole Ivan Goran Kovačić na adresi www.os-igkovacic-petrinjagora.skole.hr

STATUS USKLAĐENOSTI

Ove internetske stranice u većoj mjeri su usklađene sa Zakonom na način da:

• ispunjavaju većinu obveznih zahtjeva za osiguravanje digitalne pristupačnosti prema članku 7.1. Smjernica CARNET-a za osiguravanje digitalne pristupačnosti koje su pregledane i odobrene od nacionalnih krovnih udruga osoba s invaliditetom.
  • ispunjavaju većinu dodatnih preporuka prema članku 7.2. Smjernica CARNET-a za osiguranje digitalne pristupačnosti.

NEPRISTUPAČNI SADRŽAJ

Iznimke od usklađenosti sa Zakonom su:

• zbog dinamičnosti naslovnice, čitačima zaslona koje koriste slijepe i slabovidne osobe sadržaj se ne prikazuje uvijek na isti način odnosno za slijepe bi trebao zvučni zapis
  • područja koja se aktiviraju prelaskom miša nisu dovoljno velika za korisnike s motoričkim teškoćama
  • naslove i ostale dokumente trebalo bi prilagoditi osobama s disleksijom (font, boja pozadine, prored, oblikovanja)
  • pojedine datoteke nisu čitljive čitačima ekrana jer sadržavaju dokumente koji su spremljeni kao slike i bez odgovarajućeg opisa
  • dio slika nema prikladan tekstualni naziv

Sadržaji mrežnih stranica koji su kvalificirani kao arhiva (sadržaji koji nisu potrebni za postupke u tijeku niti se ažuriraju niti uređuju nakon 23. rujna 2019.) nisu obuhvaćeni područjem primjene primjenjivog zakonodavstva te nisu niti usklađeni sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora (NN 017/2019).

PODIZANJE RAZINE PRISTUPAČNOSTI

Škola poduzima aktivnosti kojima će kontinuirano poboljšavati usklađenost sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske s ciljem potpune prilagodbe svojeg internetskog sadržaja osobama s invaliditetom.

Ova Izjava je sastavljena 28.9.2020. godine sukladno Predlošku izjave o pristupačnosti koji je u skladu s Direktivnom (EU) 2016/2012 Europskog parlamenta i Vijeća pristupačnosti internetskim stranicama i mobilnim aplikacijama tijela javnog sektora, a  utvrđen je Provedbenom odlukom komisije EU 2018/1523 11. listopada 2018. i rezultat je samoprocjene Osnovne škole Ivan Goran Kovačić.

POVRATNE INFORMACIJE I PODACI ZA KONTAKT

U slučaju da korisnik treba informacije koje su na mrežnim stranicama Javnog weba Osnovne škole Ivan Goran Kovačić  (www.os-igkovacic-petrinjagora.skole.hr ) objavljene u nepristupačnom obliku ili je primijetio neusklađenosti koje nisu obuhvaćene opisom iz stavke Nepristupačan sadržaj, korisnik se može javiti:

putem e-pošte na adresu: igk@os-igkovacic-petrinjagora.skole.hr

putem telefona +385 44 824755

putem telefaksa: +385 44 824650

poštom na adresu: OŠ Ivan Goran Kovačić, Gora 61a, 44 250 Petrinja

Radno vrijeme je od ponedjeljka do petka od 8 do 14 sati.

POSTUPAK PRAĆENJA PROVEDBE PROPISA

Tijelo nadležno za praćenje usklađenosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora sa zahtjevima pristupačnosti i nadzor nad provedbom Zakona o pristupačnosti je Povjerenik za informiranje Republike Hrvatske.

U slučaju da korisnik mrežnih stranica Javnog weba Osnovne škole Ivan Goran Kovačić  (www.os-igkovacic-petrinjagora.skole.hr) nije zadovoljan odgovorima na upit, obavijest o neusklađenostima ili smatra da Škola nije udovoljilo zahtjevu za pristupačnim informacijama, korisnici se mogu obratiti Povjereniku za informiranje putem e -pošte: ppi@pristupinfo.hr ili pisanim putem na adresi: Povjerenik za informiranje, Trg žrtava fašizma 3, 10000 Zagreb.