« Svibanj 2024 »

Međunarodni dan izumitelja
Autor: Davorka Lovrić Vlašić, 9. 11. 2023.

Međunarodni dan izumitelja obilježava se 9. studenoga. Na taj dan rođena je inovatorica u području bežičnih komunikacija i američka filmska glumica Hedy Lamarr. Bez njezina izuma danas bi bio nemoguć WiFi. Taj se dan prisjećamo velikih izumitelja koji su svojim izumima poboljšali naš svakodnevni život.
Učenici razredne nastave s učiteljicom Evenuelom Kovačević na Etno skupini upoznali su hrvatske istaknute izumitelje. Nakon pogledane prezentacije crtali su svoje izume koji bi pomogli svijetu.
Jedan od poznatih hrvatskih izumitelja je Faust Vrančić koji je izumio padobran. Potaknuti njegovim izumom učenici 6. razreda s učiteljicama Aleksandrom Novosel i Davorkom Lovrić Vlašić okušali su se u izradili modela padobrana. Svoje padobrane testirali su spustom s kata škole, a najuspješniji padobrani u svojim košaricama spustili su nerazlupano jaje.
Učenice 8. razreda, Ana Debić i Nika Posavac, izradile su postere o hrvatskim izumiteljima.
Učenici 1. i 4. razreda PŠ Nebojan s učiteljicom Marijanom Tonković istraživali su zanimljivosti o hrvatskim izumiteljima. Svojim radovima ukrasili su razredni pano.